Diskuse k nápovědě:Převod textů z Ottova slovníku naučného: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎První zkušenosti - URL, dodatky, OCR: s velkým časovým odstupem odpověď na dotaz ohledně přebírání hotových hesel např. z CD-ROM
(→‎První zkušenosti - URL, dodatky, OCR: s velkým časovým odstupem odpověď na dotaz ohledně přebírání hotových hesel např. z CD-ROM)
Děkuji za tuto nápovědu. Teď je možné postupovat jednotněji. Sám jsem si pár hesel zkusil vytvořit. Samozřejme napoprvé s chybami. Největší problém mi činí získání přesné adresy článku na http://www.archive.org/ - velmi dlouho se totiž načítá. V nápovědě by mělo být ještě ujasněno, jak zacházet s dvacátým osmým dílem, tedy s dodatky, kde jsou některé články v roce 1909 aktualizovány nebo jsou tam napsány úplně nové a není možné je zařadit do řadových dílů. Zvážit by se také mělo budoucí začlenění Ottova slovníku nové doby. Budou ta hesla provázaná nebo by šlo o zcela nový projekt. A co případně další encyklopedie, např. Riegrův slovník? Možná to vypadá jako předčasné úvahy, ale u tak rozsáhlého projektu by bylo dobré si některé věci uvědomit a neopravovat tu hromadu hesel někdy dodatečně. Sám se do budoucna budu na práci podílet jen výjimečně, neboť jsem Wikizdroje buď nepochopil nebo k nim mám po technické stránce velké výhrady. Taky by stálo za zvážení, jestli Ottův slovník doplňovat přes OCR a riskovat tak větší chybovost nebo se pokoušet o získání již vydaného slovníku na DVD a text rovnou kopírovat. Přeji hodně úspěchů na zajímavém projektu. --[[Uživatel:Radek Linner|Radek Linner]] 20. 3. 2011, 13:03 (UTC)
:My zase děkujeme za zadané texty! Pokusím se neoficiálně na něco odpovědět:
:* Jiné slovníky by podle mne měly být zadávány podobným stylem - vytvořit novou hlavní stránku, vložit na ni šablonu {{Šablona|Index Slovník}} a pak zadávat hesla jako podstránky, s tím, že autoři (pokud je to kolektivní dílo, např. Riegrův slovník) by byli v nové kategorii, např. Spolupracovníci Riegrova slovníku naučného. U dalších vydání O.S.N. bychom asi jen založili novou úvodní stránku bez nové autorské kategorie. Osobně bych se do toho ale teď nepouštěl - Riegrův slovník je kompletně zkopírovaný na Krameriu (protože je 100 % volný), další vydání O.S.N. (z první a druhé republiky) zase budou nejspíš z velké části pod zákonem.
:* Pokud jde o text, resp. CD - když si zadáte na http://www.seznam.cz "Ottův slovník naučný", uvidíte tam různé odkazy. Já na nic podobného nemám čas (zapojil jsem se hlavně kvůli tomu, aby to celé dostalo nějakou strukturu - nemám ambici zadávat desítky či stovky textů), ale pokud Vy ano, nic Vám nebrání. Mějte se pěkně! --[[Uživatel:Sapfan|Sapfan]] 21. 3. 2011, 07:44 (UTC)
: S velkým časovým odstupem se pokusím zareagovat ohledně kopírování hotových hesel odjinud. Pokud by takto bylo získáno větší množství hesel nebo přebíráno systematicky po menších částech, pak bychom my jako projekt nebo konkrétní uživatel mohli narazit na ochranu „zvláštního práva pořizovatele databáze“ (§ 88 a následující v českém AZ), které se uplatňuje i tehdy, pokud jednotlivé záznamy v databázi ochraně nepodléhají. Doba trvání této ochrany je 15 let a restartuje se při každé podstatnější změně databáze.
: Důkazní břemeno, že opravdu byla vytěžována jejich databáze, by samozřejmě bylo na žalující straně. Jak dokázat systematické nebo hromadné přebírání z DVD, pokud by tam nebylo například větší množství identických neopravených OCR chyb, mě nenapadá. V případě vytěžování internetového projektu by mohla být použita časová souvislost otevřených stránek podle logu zdrojového serveru a uložených stránek na Wikizdrojích. Kopírování hotových hesel odjinud, pokud zdrojem není projekt používající svobodnou licenci nebo od vydání Ottova slovníku na CD-ROM neuplynulo ještě 15 let, tedy nemůžeme oficiálně doporučovat. --[[Uživatel:Milda|Milda]] ([[Diskuse s uživatelem:Milda|diskuse]]) 19. 7. 2012, 17:00 (UTC)
 
== Vyplňování šablony Textinfo ==

Navigační menu