Wikizdroje:Chráněné stránky: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikizdroje
(Wikizdroje)
'''WikisourceWikizdroje vítá pomoc a zakládání nových stránek.''' Někdy jsou však nové stránky zakládány s úmyslem škodit - stránky s nesmyslnými názvy a nesmyslným obsahem, často i vícekrát po sobě. Názvy takových stránek je možnomožné chránit '''uzamčením''' (vizvizte i [[WikisourceWikizdroje:Pravidla pro zamykání stránek]]). Žádosti o zamčení, resp. odemčení můžete podatpodávat na stránce '''[[WikisourceWikizdroje:Žádosti o ochranu stránek]]'''.
 
==Přímé zamykání stránek==
Od roku 2008 je možné zamykat nejen existující stránky, ale i stránky ještě nezaložené, resp. smazané, jejichž ochrana byla dříve komplikovanější. Týká se to nejen stránek v hlavním jmenném prostoru, ale i názvů souborů, zneužívaných uživatelských jmen, šablon atd.
 
==Černé a bílé seznamy==
Tyto seznamy jsou uvedeny na stránce [[WikisourceWikizdroje:Černé seznamy]] s krátkým popisem. Jedná se většinou o (systémově uzamčené) stránky v prostoru MediaWiki, do kterých se patřičné názvy vkládají různoutam uvedenou syntaxí.
 
Umožněním přímého zamykání pozbývají některé z těchto listin svého původního významu. Výjimku tvoří např. [[MediaWiki:Bad image list]], kde lze mimo znemožnění zobrazení toho kteréhoněkterého souboru uvést i výjimky (stránky, na kterých se soubor zobrazit smí).
 
==Ochrana šablonou==
Ochrana nezaložených stránek byla dříve prováděna pomocí kaskádového uzamčení šablonou {{Šablona|Ochrana}}. Její použití se dnes omezuje na zvláštní případy. Podrobný návod vizvizte na '''[[Šablona diskuse:Ochrana|diskusní stránce šablony Ochrana]]'''.
 
 
==Podívejte se též na==
* [[WikisourceWikizdroje:Pravidla pro zamykání stránek]]
* [[WikisourceWikizdroje:Žádosti o ochranu stránek]]
* [[WikisourceWikizdroje:Nástěnka správců/Obnovení smazaných stránek]]
 
[[Kategorie:Údržba Wikisource|Cháněné stránky{{PAGENAME}}]]
[[Kategorie:Zamčené stránky|Cháněné stránky{{PAGENAME}}]]

Navigační menu