Programové prohlášení vlády Petra Nečase/VII. Podnikání a jeho podpora, rozvoj infrastruktury

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Programové prohlášení Vlády České republiky
Autor: CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „AUTOR“ (autor díla)
Zdroj: vlada.cz
Vydáno: 4. srpna 2010
Licence: PD CZ

Platební podmínky[editovat]

Vláda přijme kroky, které uleví dodavatelům – plátcům DPH, jejichž dodávka zboží nebo služeb není dlouhodobě zaplacena. V takovém případě bude odvedené DPH dodavateli vráceno. Tyto kroky budou v souladu s aktuálními předpisy EU a legislativně přitom bude ošetřeno zamezení možnosti zneužívání. Vláda vyvine úsilí o změnu režimu DPH v rámci EU tak, aby DPH bylo odváděno až po zaplacení faktury.

Stát půjde příkladem, aby se v obchodních vztazích ustálilo pravidlo, že doba splatnosti faktur je maximálně 30 dnů. Prosadíme legislativní úpravu, aby doba splatnosti veřejného sektoru (státu, krajů a obcí) nepřesáhla 30 dnů, s výjimkou čerpání z evropských fondů, kde nelze dobu splatnosti na národní úrovni změnit.

Podnikání a jeho podpora[editovat]

Hospodářské oživení a růst jsou klíčovou podmínkou dalšího rozvoje české společnosti. Jsou také klíčovým prvkem Strategie EVROPA 2020, ke které se ČR, jako aktivní člen EU, v plném rozsahu hlásí. Zpracovatelský průmysl a související služby jsou přirozenými zdroji trvalého růstu, které mohou přinést prospěch a pracovní místa potřebná k obnovení zdraví a udržitelnosti hospodářství ČR a EU. Rámec pro průmyslovou politiku bude podporovat podnikání, pomáhat průmyslu vypořádat se s problémy a podporovat konkurenceschopnost průmyslových odvětví, výroby a služeb, aby mohly využít příležitostí nabízených globalizací a ekologickým hospodářstvím.

V zájmu zlepšování podnikatelského a investičního prostředí vláda v rámci hodnocení dopadů regulace (RIA) zavede test hodnocení dopadů na malé a střední podniky a v této souvislosti zavede dny právní účinnosti. Vzhledem k tomu, že hodnocení dopadů regulace je stěžejním nástrojem zkvalitňování právní regulace a snižování administrativní zátěže, zhodnotí a posílí jeho institucionální zabezpečení a efektivnost, včetně zapojování veřejnosti do přípravy právních předpisů.

Vláda bude dále zjednodušovat vstup do podnikání a jeho ukončení zejména tím, že údaje, které má již veřejná správa k dispozici nebudou znovu požadovány. Zaměří se na rozšíření služeb centrálních registračních míst, tak aby podání byla v co největší míře vyřizována elektronicky.

Úřady nebudou moci při ukončení živnosti požadovat od fyzické osoby další doklady či potvrzení. V případě ukončení živnosti nebude muset živnostník platit daň z příjmu z faktur, které jsou více než 4 roky po splatnosti.

Vláda přijme s cílem vytvoření vhodných podmínek pro rozvoj vysokorychlostního internetu a služeb využívaných jeho prostředím Strategii Digitální Česko. Vytvoření a prosazení Strategie Digitální Česko bude mít cíl definovat pozitivní zájem státu na využívání a rozšířeni služeb elektronických komunikací a služeb informační společnosti s cílem zvýšit konkurenceschopnost ČR a snížit administrativní zátěž podnikatelů zejména při výstavbě sítí nové generace.

Vláda předloží nově definované podmínky pro přímé zahraniční investice, které musí přispívat k dlouhodobému, inteligentnímu a udržitelnému růstu konkurenceschopnosti ČR a které budou rovnocenné pro tuzemské a zahraniční podnikatele. Vláda se zasadí o lepší využívání nabídky průmyslových zón a zlepší marketing příležitostí pro investory do ČR z prioritních zemí. Součástí aktivnějšího přístupu k investicím bude také zlepšení služeb pro zahraniční investory v ČR při využívání kapacit vysokých škol, výzkumných a vědeckých pracovišť.

Vláda bude nadále snižovat a omezovat nadbytečnou regulaci a byrokracii. Za účelem identifikace nejvíce zatěžující regulace vláda provede přeměření administrativní zátěže podnikatelů a bude postupovat tak, aby docházelo k jejímu každoročnímu snižování.

V přiměřeném rozsahu budou podporovány aktivity v oblasti ochrany spotřebitele s cílem zvýšit jejich důvěru v trh.

Vláda bude dále zlepšovat funkcionalitu živnostenského rejstříku a jeho propojení na základní registry.

Do konce roku 2012 je třeba završit proces úplné liberalizace českého poštovního trhu. Cílem je příprava právního prostředí, na jehož základě budou odstraněny zbývající bariéry vstupu konkurence na tento trh při zachování stávajícího rozsahu a kvality poštovních služeb.

Pracovní místa[editovat]

Vláda v součinnosti se sociálními partnery navrhne úpravy zákoníku práce, které povedou k větší flexibilitě pracovněprávních vztahů a k vyšší motivaci zaměstnavatelů při vytváření nových pracovních míst.

Bude zvýšen maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin při současném posílení kontroly, aby nedocházelo ke zneužívání tohoto institutu. Uvolní se podmínky pro opakované uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou, čímž dojde ke zpružnění trhu práce.

Vláda zavede pružnější konta pracovní doby a umožní její flexibilnější nerovnoměrné rozložení. Firmy tak budou mít možnost lépe využívat pracovní dobu v návaznosti na množství zakázek.

Výše odstupného bude vázána na počet odpracovaných let u zaměstnavatele (do 1 roku práce – 1měsíční odstupné, do 2 let práce – 2měsíční odstupné, nad 2 roky práce – 3měsíční odstupné).

Vláda zváží úpravu zkušební doby tak, aby bylo umožněno sjednat po vzájemné dohodě delší zkušební dobu než 3 měsíce. Navrhne zrušení ustanovení o nekolidujícím zaměstnání v zákoně o zaměstnanosti. Upravena bude také povinnost zaměstnavatele hlásit nástup zaměstnance do pracovního poměru jeden den před dnem nástupu.

Vláda zefektivní využívání nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti tak, aby finanční prostředky vynakládané na tuto oblast byly více směrovány přímo k zaměstnavatelům.

Vláda podpoří nezaměstnané, kteří začnou podnikat. Nezaměstnaný bude moci v tomto případě pobírat plnou výši podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu.

Energetika a vnější energetická bezpečnost[editovat]

Vláda bude pokračovat ve zvyšování energetické bezpečnosti České republiky především diverzifikací energetických zdrojů a přepravních tras. Vláda bude podporovat posilování energetických sítí ve směrech západ-východ a sever-jih, výstavbu podzemních zásobníků plynu, výstavbu plynovodů Gazela a Nabucco a povede průběžní dialog s producentskými státy. Vláda schválí aktualizovanou Státní energetickou koncepci a novou surovinovou politiku, včetně implementace principů evropské strategie Raw Materials Initiative tak, aby byla zajištěna odpovídající surovinová a energetická bezpečnost ČR a vyvážený energetický mix.

Vláda se zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění. Předloží novelu horního zákona, která zajistí hospodárné využívání zásob nerostných surovin.

Připraví rovněž novelu energetického zákona, která zavede autorizace na nové zdroje výroby elektřiny a podpoří tržní prostředí v energetice tak, aby konkurence skutečně existovala a každý si mohl vybrat svého optimálního dodavatele cestou co nejmenší administrativní zátěže při změně poskytovatele.

Vláda bude podporovat výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín a modernizaci jaderné elektrárny Dukovany ,včetně navazujících liniových staveb, v rámci vyváženého energetického mixu. Bude pokračovat v transparentním postupu vyhledávání místa pro úložiště jaderného odpadu včetně podpory jiných možností vedoucích k jejich likvidaci.

Vláda bude podporovat další prohloubení a rozšiřování činnosti energetické burzy, která prokazatelně snížila předchozí enormně rychlý růst cen elektřiny.

Vláda přehodnotí podporu obnovitelných zdrojů energie ve prospěch ekologicky i ekonomicky udržitelných forem.

Vláda zefektivní fungování regulačních úřadů a zváží možnosti sloučení těch regulačních úřadů, u kterých je to kompetenčně možné a účelné.

Vláda vyhodnotí navyšování podílu biosložky v motorových palivech a rozhodne o dalším racionálním, ekologickém a ekonomicky přijatelném postupu v této oblasti.

Doprava[editovat]

Vláda zachová výši investic do dopravní infrastruktury. Vedle prostředků státního rozpočtu zapojí do financování rozvoje dopravní infrastruktury také PPP projekty a zejména zefektivní činnost SFDI a investorských organizací Ministerstva dopravy.

Vláda bude pracovat na omezení legislativních limitů pro urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Vláda zejména zpružní pravidla v procesu schvalování staveb (za účelem omezení vynucování staveb nesouvisejících s budovanou infrastrukturní stavbou). Pokud to bude legislativně možné a nebude to znamenat nárůst administrativní zátěže, vláda podpoří při zadávání zakázek využívat principu pronájmu staveniště, a to za účelem zrychlení stavby.

Vláda zajistí zlevnění staveb dopravní infrastruktury, a to zejména průhlednými veřejnými výběrovými řízeními, úpravou norem a případnými změnami v zadávacím řízení a důslednou kontrolou procesu výstavby. Vláda nastaví transparentní postupy zadávání veřejných zakázek úpravou svých vnitřních norem a případnými dalšími změnami v zadávací praxi.

Na základě hloubkové analýzy bude vláda prosazovat majetkové vyrovnání mezi ČD a SŽDC s cílem vytvoření celistvé konkurenci otevřené „živé dopravní cesty“. Veškeré služby železniční hromadné osobní přepravy budou podléhat transparentním výběrovým řízením. Za tímto účelem vládá připraví podmínky pro otevření trhu v železniční dopravě.

Vláda zajistí provedení personálního auditu a auditu hospodaření u ČD a.s., jejich dceřiných společností a SŽDC s.o. s cílem zefektivnění provozu a odstranění nevyváženého odměňování pracovníků.

Vláda odloží zavedení elektronických vinět místo dálničních známek pro osobní automobily do doby přijetí celoevropského řešení nebo výkonového zpoplatnění.

Vláda bude pokračovat ve spolupráci s kraji a obcemi v analýze možností rozšíření mýtného na silnice nižších tříd pro nákladní dopravu. Stanoví jasná kritéria, aby byly dálnice skutečně využívány jako obchvaty obcí.

Vláda bude rozvíjet aktivity ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, zvyšovat informovanost účastníků silničního provozu a zkvalitňovat budování infrastruktury. Bude klást důraz i na další komunikační aktivity a zejména výchovu dětí a mládeže.

Vláda pečlivě vyhodnotí účinnost bodového systému ve vztahu k provozu na pozemních komunikacích, odstraní neúměrné tvrdosti zákona, zvýší postih za delikty spojené s agresivitou řidičů a přímo ohrožující bezpečnost silničního provozu a zpřesní pravidla, kde dochází k dvojímu možnému výkladu.

V oblasti vodní dopravy vláda v kontextu mezinárodních souvislostí a přeshraniční spolupráce zváží možnost financování klíčových staveb pro zlepšení splavnosti Labe, zejména plavebních stupňů Děčín a Přelouč prodloužení splavnosti do Pardubic), a to především s využitím mimorozpočtových zdrojů.

V oblasti letecké dopravy bude vláda podporovat rozvoj letiště Praha jako středoevropské letecké křižovatky.

Vláda bude usilovat o rozvoj ekologických druhů dopravy s cílem snížení emisí CO2. Vláda zváží možnost podpory multimodálních logistických center umožňujících přenesení dálkové nákladní přepravy na železnici.

Vláda podpoří rozvoj cyklistické dopravy včetně legislativních opatření ve prospěch cyklistů.

Vláda bude pokračovat v úsilí získat sídlo agentury GSA do České republiky.

Vláda si je vědoma významu kosmických aktivit a spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou pro zvýšení technologické úrovně českého průmyslu a jeho konkurenceschopnosti.

Vláda bude podporovat a rozvíjet inovační technologie, zejména návazné systémy družicové navigace pro řízení dopravního provozu a pro organizaci a zajištění mobility vedoucí ke zvýšení efektivity a bezpečnosti dopravy a lepší informovanosti jednotlivých skupin uživatelů dopravy.

Podpora exportu[editovat]

Vláda bude provádět důslednou a efektivní proexportní politiku státu s cílem podpořit oživení české ekonomiky, posílit její konkurenceschopnost a poskytnout kvalitnější služby exportérům při jejich snaze prosadit se na zahraničních trzích.

Vláda přijme novou exportní strategii, jež stanoví vizi, cíle a nástroje proexportní politiky pro období let 2011 – 2015. Exportní strategie bude vycházet z potřeb podnikatelského sektoru.

Vláda se v proexportní politice zaměří na dynamicky se rozvíjející státy a trhy s vysokým potenciálem růstu českého exportu. Proexportní politika bude realizována s přihlédnutím k zahraničně – politickým a bezpečnostním zájmům ČR. Vláda dokončí realizaci projektu zavedení Elektronické licenční správy.

V oblasti státem podpořeného pojišťování a financování vývozu vláda postupně navýší pojistné fondy a pojistnou kapacitu Exportní garanční a pojišťovací společnosti a základní kapitál České exportní banky. Vláda usnadní přístup malých a středních podniků k úvěrům rozšířením garancí úvěrů prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky a České exportní banky.

Vláda bude aktivně podporovat liberalizaci světového obchodu jako nástroje zvýšení růstu ekonomiky. Odstraňování celních bariér a dalších omezení mezinárodního obchodu považuje za nejefektivnější způsob rozvojové spolupráce. Otevírání trhů však musí probíhat oboustranně.

Vláda zlepší koordinaci ekonomické diplomacie a zajistí, aby podpora hospodářských zájmů ČR a účinná asistence pro její vývozce byla jedním z prioritních úkolů.

Evropské fondy[editovat]

Vláda zjednoduší administrativu při rozdělování strukturálních fondů. Jednodušší implementační systém a zjednodušení administrativních postupů musí vycházet z odstranění dalších legislativních bariér a zjednodušování požadavků, které stávající systém na žadatele klade. Jasná a transparentní pravidla povedou k efektivnímu využití pomoci a naplnění stanovených cílů.

Pro nadcházející rozpočtové období bude vláda prosazovat radikální snížení počtu operačních programů a jejich podřízení vládě.

Vláda zefektivní čerpání peněz z EU. Efektivní využití prostředků z EU je klíčovým předpokladem pro naplnění cílů Národního strategického referenčního rámce, kterým je udržitelný růst dosahovaný trvalým posilováním konkurenceschopnosti a harmonický rozvoj regionů. Vláda si klade za cíl posílit informovanost všech subjektů, podílejících se na čerpání prostředků z evropských fondů, že efektivní zúročení prostředků, které ČR z EU v období 2007-13 získala, může být vysoce účinným nástrojem v posilování konkurenceschopnosti české ekonomiky na evropském poli, zejména v kontextu hospodářské krize.

Vláda zavede důkladné vstupní i průběžné kontroly projektů a pomoci při odstraňování chyb, aby bylo eliminováno riziko pozdějšího vracení dotací kvůli nedržení postupu. Pouze systémový přístup k řešení a předcházení nejčastějších chyb, které se při implementaci vyskytují, může v širokém měřítku poskytnout přiměřenou záruku jistoty, že prostředky určené na vyrovnávání rozdílů mezi jednotlivými regiony ČR využije v maximální výši. Strategie rozvinutí preventivních a kontrolních mechanismů a její převedení do praxe bude znamenat nižší riziko chybovosti.

Vláda změní nastavení financování projektů na tzv. průběžné financování všude, kde je to možné. Rozšíření úspěšných modelů zrychleného proplácení, které v praxi prokáží svoji prospěšnost a účinnost, bude dalším krokem, který přispěje ke zrychlení čerpání a přiblíží ČR k dosažení vytčených cílů.

Vláda bude aktivně hájit zájmy ČR v oblasti hospodářské, sociální, územní soudržnosti a rozvoje měst v rámci EU, OSN, Rady Evropy a dalších mezinárodních organizací.

Vláda připraví návrh systému institucionálního zajištění implementace operačních programů v programovém období 2014-2020, s důrazem na jejich provázanost a koordinaci. Vláda bude věnovat velkou pozornost přípravě a vyjednání podmínek pro čerpání evropských fondů v budoucím programovém období po roce 2013. Bude přitom průběžně spolupracovat s kraji, dalšími partnery, s ostatními členskými státy EU a konzultovat přípravné kroky v rámci skupiny zemí V4.

Regionální rozvoj, územní plánování a bydlení[editovat]

Vláda připraví a schválí novou Strategii regionálního rozvoje, která bude reflektovat měnící se faktory místního a regionálního rozvoje (např. v oblasti demografických a energetických faktorů).

Vláda se zaměří na komplexní hodnocení investic státu od legislativy přes alokaci finančních zdrojů až po hodnocení efektivnosti investic.

Územní plánování a stavební řad[editovat]

Vláda sníží administrativu staveb dopravní a technické infrastruktur. Navrhne takové úpravy pravomocí, součinnosti, uspořádání, struktury a vybavení veřejné správy, které urychlí a zjednoduší povolování staveb zejména staveb veřejné infrastruktury s cílem prosadit v co nejvíce možné míře zásadu „jedna stavba – jeden úřad – jedno rozhodnutí – garantované informace“, tedy aby s ohledem na charakter, vliv a význam stavby o ní bylo rozhodováno tím úřadem veřejné správy, který je oprávněn vydat všechna potřebná stanoviska a vyjádření.

Vláda omezí regulaci povolování staveb jen na nezbytně nutnou míru a pouze pro případy, kdy je nutné koordinovat odůvodněnou ochranu veřejných zájmů a vlastnických práv.

Vláda navrhne opatření umožňující efektivní zajišťování majetkoprávních předpokladů pro stavby veřejné dopravní a technické infrastruktury.

Vláda navrhne při dodržení mezinárodních závazků opatření směřující ke zpřesnění podmínek pro účast veřejnosti v řízeních při povolování staveb veřejné dopravní a technické infrastruktury tak, aby měla vždy možnost zúčastnit se počátečních stadií rozhodování, ale aby nebyl vytvářen prostor pro obstrukční jednání.

Vláda zahájí v rámci realizace projektu „Sjednocení postupů a digitalizaci územních, stavebních a dalších vybraných řízení a postupů podle stavebního zákona“. Vláda tak sníží nadbytečnou administrativní zátěž, eliminuje korupční prostředí, odstraní bariéry vyplývající z dosavadního způsobu zajištění procesů v rámci územního plánování, územního rozhodování a stavebního řádu, sjednotí rozhodovací praxi v rámci těchto řízení, usnadní a urychlí komunikaci v rámci orgánů veřejné správy a mezi orgány veřejné správy a veřejností, omezí technické a procesní restrikce napříč mezi účastníky řízení a kontrolními orgány a zvýší absorpční kapacitu ČR pro stávající i pro následující programové období.

Bydlení[editovat]

Vláda, s ohledem na možnosti státního rozpočtu, soustředí dostupné finanční prostředky do těch programů podpor bydlení jejichž přínos je fiskálně pozitivní tak, aby bylo možné podporovat i skupiny obyvatel, které se o své bydlení z objektivních důvodů nemohou postarat sami a v jejichž případech selže i záchranná brzda rodiny, zejména o seniory, o handicapované a o občany spadající do skupiny ohrožené sociálním vyloučením avšak ochotné se na zajištění svého bydlení aktivně podílet.

V oblasti legislativy vláda především předloží návrh novely Zákona o vlastnictví bytů, návrh novely Občanského zákoníku s cílem ukončit regulaci nájmů bytů a připraví novou přehlednější a jasnější právní úpravu vyúčtování služeb poskytovaných společně s bydlením.

Vláda podpoří výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny formou rychlejších odpisů malometrážních bytů s cenovým limitem určeným pro nájemní bydlení. Tím zvýší mobilitu pracovní síly.

Cestovní ruch[editovat]

V rámci podpory cestovního ruchu vláda podpoří projekty, které povedou k zatraktivnění a rozšíření nabídky pro domácí i zahraniční klientelu za současného zjednodušení podnikání cestovního ruchu vytvořením odpovídající legislativy. Vláda podpoří domácí cestovní ruch nástroji, které povedou ke zvýšení obsazenosti v období mimo sezónu.