Pentateuch (Hejčl)/Hypothésa zlomková

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Pentateuch
Podtitulek: Hypothésa zlomková
Autor: Jan Hejčl
Zdroj: Časopis katolického duchovenstva 1906, 2, str. 123-124
Dostupné online Dostupné online.
Licence: PD old 70
Související články ve Wikipedii:
Teorie vzniku Tóry, Tóra

jest pokračováním předešlé a tvrdí, že jest Pt. a zvláště poslední 4 knihy sbírka skoro[1] bez ladu a skladu uspořádaná ne snad z malého počtu dlouhých památek písemných (Urkundenhypothese), nýbrž z velikého počtu zlomků, částí to menších, sepsaných v různých dobách. Takové zlomky obsahovaly n. př. různé rodokmeny, jiné byly menší neb větší sbírky zákonů, jiné podávaly delší neb kratší vypravování a t. d., a t. d.[2]

Vlastními zakladateli této hypothésy byli již de la Peyrère a Spinoza. Obnovena a rozšířena na celý pentateuch byla od anglického (katol.) kritika Alexandra Geddese[3]. Od něho hypothésu přijal a poněkud samostatně v Německu zpracoval Jan Zefirin Vater[4] († 1826), jenž považován jest za hlavního repraesentanta této hypothésy. Vater rozdrobil jen Genesi na 39 fragmentů, kteréž prý jak v této knize, tak i v následujících čtyřech lze zcela zřetelně rozeznati[5]. Ostatně spisovatel připouští, že více fragmentů může býti jeden a že by se daly všecky tyto fragmenty roztříditi ve dvě skupiny, z nichž jedna užívá častěji jména אלהים, druhá יהוה.

Sem dlužno zařaditi De Wette[6], (který však později náhled svůj změnil), pak částečně aspoň Gesenia[7] a konečně Antonína Theod. Hartmanna[8] († 1838), který se počítá po Vaterovi za druhou hlavu obhájců této hypothésy, který však velice mnoho slevil z odvážných kombinací Vaterových. Ve Francii podobně smýšlel Volney[9]. Ačkoliv novější kritikové vesměs tuto hypothésu dnes již opustili, přece snad nechybíme, když sem připočteme též C. Steuernagela,[10] podávajícího o původu Dt. náhled, který by bylo těžko zařaditi někam jinam.

  1. Pouze podle jakéhos takéhos plánu …
  2. Tak na př. Gn. 36 skládá se prý ze šesti samostatných zlomků. I. fragment v. 5—8: II. frag. v. 9—14; III. frag. v. 15—19; IV. frag. v. 20—28: V. frag. 29—30; VI. frag. 31—39.
  3. The Holy Bible … faithfully translated … with various Readings, Explanatory Notes, and Critical Remarks. sv. I. Londýn 1792.
  4. Commentar über den Pentateuch. mit … der eingeschalteten Uebersetzung von Dr. Alexander Geddes's merkwüdigeren kritischen und exegetischen Anmerkungen. Drei Theile. Halle, 1802—1805.
  5. III., str. 464.
  6. Lehrbuch der historisch-kritischen Einleitung in die kanonischen und apokryphyschen Bücher d. A. T. 1817.
  7. De Pentateuchi Samaritani origine. Halae 1815.
  8. Historisch-kritische Forschungen über die Bildung, das Zeitalter und den Plan der fünf Bücher Moses. Rostock u. Güstrow 1831.
  9. Recherches nouvelles sur l'histoire ancienne. 1820.
  10. Der Rahmen des Deut. 1894. — Die Entstehung des deut. Gesetzes 1896.