Ottův slovník naučný/Pessarium

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Pessarium
Autor: Václav Rubeška
Zdroj: Ottův slovník naučný. Devatenáctý díl. Praha : J. Otto, 1902. S. 586–587. Dostupné online.
Licence: PD old 70
Č. 3095. Hodgovo pessarium.
Č. 3096. Thomasovo pessarium.

Pessarium (z řec. ζ πεσσός, podlouhlý, zakulacený kámen ke hře), věneček, jest přístroj sloužící ku podpoře dělohy a k tomu, aby ji udržel ve správné poloze. Děloha v stojící ženě leží svým dolením, do pochvy vyčnívajícím oddílem – čípkem – vdole a vzadu a svým hořením koncem – dnem – nahoře a vpředu. Nepravidelné polohy jsou, je-li děloha snížena nebo svým dnem do zadu převrácena. Vystupuje-li děloha až z lůna ven, mluvíme o výhřezu. Dělohu nepravidelně ležící třeba prsty převésti do pravé polohy a výše a pak udržeti v této přiměřeným p-iem. P-ia zavádějí se do pochvy a udržují svým hořením obloukem zadní klenbu poševní a tím i čípek na pravidelném místě a svým dolením koncem opírají se o fibrosvalové dno pánevní. Vyrábějí se teď z tvrdé pryže, celluloidu a z aluminia a mají tvar buď kruhovitý (p. Mayerovo) neb ovální s esovitým zakřivením po své dlouhé ose (p. Hodgeovo a Thomasovo) a různou velikost, kruhovité průměr 5–10 cm). Zavádí se v šikmém průměru do roztaženého vchodu poševního, aby netlačilo na rouru močovou, a staví se do dlouhé osy poševní. Žena je nosící má vystřikovati se denně vlahou vodou s přísadou kuchyňské soli nebo sody anebo některého desinfekčního prostředku a dáti si své p. jednou za 2–3 měsíce od lékaře vyjmouti, vyčistiti, pochvu prohlédnouti a znova zavésti. Způsobují někdy otlačení stěny poševní a odvrhnutí povrchního epithelu, odřeninu a hlubší vředy. Hnisavý někdy zakrvavělý výtok, bolesti v pochvě jsou toho příznakem. Pak nutno p. na nějakou dobu odstraniti a odřeninu nebo vřed nechati se zahojiti. Je-li povrch p-ia drsný, nutno je vyměniti za nové.

P. intrauterinum, p. děložní, je tyčinka odpovídající příbližně délce a šířce dutiny děložní (asi o 1–2 cm kratší), zasazená vdole do destičky. Tyčinka zavádí se do dělohy, destička leží v klenbě poševní. Účel tyčinky jest narovnati příliš ohnutou dělohu a udržovati ji rovnou. Upotřebení jest nyní velice obmezeno, ne-li úplně opuštěno.

P. occlusivum jest ocelové kruhové péro potažené a uzavřené tenkou blanou gummovou. Zavádí se do pochvy, aby se zamezilo oplodnění. Přiléhajíc pod čípkem děložním kolkolem ke stěně poševní zamezuje vniknuti semene do dělohy. Vyžaduje veliké čistoty a nesmí ponecháno býti v pochvě několik dnů. Ra.