Osudný lék

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Osudný lék
Autor: Ignát Herrmann (jako —on)
Zdroj: Národní listy, roč. 27, č. 224. s. 3
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 17. 08. 1887
Licence: PD old 70

Anna Kyselá, 36letá provdaná pomocnice ku porodu byla ošetřovatelkou v pražském porodinci a mimo jiné nemocné svěřena jí koncem dubna k opatrování Marie Prokopova a její novorozené děcko, František Prokop. Toto děcko bylo dne 29. dubna velmi nevrlé a plačtivé a Anna Kyselá, chtíc je upokojiti, ulila si ve vedlejší světnici do lahvičky léku, připraveného pro jiné děti a postavila si lahvičku na stůl, kde již více jiných léků stálo. Na tomto stole byla také lahvička s morfiem, kteréž bylo Marii Prokopově vstřikováno a bylo na lahvičce naznačeno, co obsahuje.

Po osmé hodině, když malý Prokop zase křičel, chtěla mu Kyselá dáti léku, jejž si byla přinesla, osudným přechmatem však vzala lahvičku s morfiem, odlila půl kávové lžičky a dala dítěti. Poznala brzy svůj omyl a zavolala ihned lékaře MUDra. Františka Vávru, kterýž užil protijedu, nicméně zemřelo dítě dne 1. května o čtvrté hodině ranní a sice otravou morfiem, jak zjištěno pitváním a zdáním soudních lékařů.

Osudný přechmat ten přivedl Kyselou na lavici obžalovaných, a sice žalována pro přečin proti bezpečnosti života dle § 335. Po výborném hájení pana dra. Františka Dvorského prohlášen však předsedou p. zem. radou ryt. Aullem rozsudek, jímž se obviněná osvobozuje od obžaloby pro přečin dle § 335. a že se odsuzuje jenom pro přestupek proti bezpečnosti těla dle § 431. do vězení na 48 hodin.

Vroucně děkujíc obhájci i soudu, odcházela nešťastná ošetřovatelka v slzách ze soudní sině.