Dva železničné vozne z NIŽNEJ VEREČKY

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: F.C Weiskopf: Dva železničné vozne z NIŽNEJ VEREČKY
Autor: DAV, F.C Weiskopf
Zdroj: Redakcia Dav, jar 1925 (digitalizace DAV DVA, prepis Soňa Valovičová, DAV DVA)
Vydáno: 1925
Licence: PD manifesto

My dva vagony železničné z Nižnej Verečky zo Slovenska kričíme slávnostný protest! Včera príde kýs človek na chrbty našich dosiek namaže barvu a píše: „46 mužov alebo 6 koní“ Kamaráti, zo všetkých tratí sveta vagóny, to týka sa vás! Na cestu k protestu! K demonštrácii! —————————-ako? vy mlčíte? nik z vás neletí? Pravda, my dve sme iba analfabeti. Od šiestich liet diaľ nemohli sme speť ako k Čopu – A vy tak skúsení: na zemi znáte široké diaľavy Londýn a Rím ste spoznali! Poznáte Paríž! Ale predsa: bárs taká dlhočizná vaša púť, zabudnúť čo bolo?

Oh, obraciame sa my, trhani na vás, vyfintených od Compagnie des grands expres et des waggons-lits nie na vozne, kde vládne mäkkosť polštáru čo neznajú, čo to bolo – vojna! Nie na prvé a druhé klasy ale na vás, MASY: nákladné vagóny! dobytčie vozy! tendry! dreziny! Proletárske vozne zo všetkých šiní!

Demonštrujte! Sme snáď my ako dobrý človek. Že budú môcť nás znova rozstrieľať?! Na cestu! Von! Ukážte svoju silu! Hoj! Nikdy viac šesťaštyrid …. Stoj! Predsa snáď jedenkrát sťa hromobytie cez dymiace sveta hony „46 mužov alebo 6 koní RUDEJ ARMÁDY“