Diskuse:Národní listy/1890/231 (odpolední vydání)/Ze soudní síně — Nechtěl předložiti domovský list

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdravím a blahopreji k zadani pekne soudnicky.

Mel bych ale jednu pripominku. Text je zadany jako "kapitola romanu" nebo "heslo ve slovniku", tj. s hierarchickym prirazenim k titulu, rocniku a cislu v nazvu stranky. Podle mne to v pripade clanku v periodickem tisku neni nejlepsi pristup. Predpokladam, ze nebudeme kopirovat cela vydani novin, ale jen vyzobavat zajimave clanky. V takovem pripade nepridava hierarchicke prirazeni velkou hodnotu, protoze se da resit (resp. je uz reseno) formou kategorii, viz napr. Kategorie:Národní listy a Kategorie:Články v tisku podle let. Dokazal bych si predstavit, ze pokud pocet clanku v nektere kategorii presahne unosnou mez, tak by se obe hierarchie mohly spojit (napr. Kategorie:Národní listy 1890), pripadne vytvorit podkategorie po mesicich (Kategorie:Články ze září 1938). Nevidim ale velkou pridanou hodnotu - spis naopak - z toho, ze by se vydani novin a clanky v nich radily hierarchickym zpusobem v nadpisu. Podle mne to zhorsuje prehlednost.

Soucasna kategorizace clanku v tisku (zminene dve kategorie plus podkategorie) je muj vytvor, takze asi nebudu objektivni. Nicmene, silne zastavam nazor, ze je lepsi davat do nadpisu jen samotny nazev clanku (zde: "Nechtěl předložiti domovský list"; "Ze soudní síně" je obecny nazev rubriky) nez cely zdroj, s tim, ze prirazeni k casu, zanru (treba Kategorie:Soudničky), periodiku a autorovi je nejlepsi pomoci kategorii.

Co si myslite Vy?

V kazdem pripade, blahopreji a dekuji za zadani pekne soudnicky. Tento zanr se da cist i po vice nez 100 letech a konkretne tento pripad se vztahuje, jak jste jiz uvedl, ke zname prazske celebrite, pachateli velkeho podvodu se slechtickymi tituly (vice o nem viz zde, str. 17-19). Takze je skvele, ze jste tento clanek nasel a zadal na Wikizdroje. Mejte se pekne a budu se tesit na dalsi objevy. --Sapfan (diskuse) 10. 3. 2016, 07:50 (UTC)

@Sapfan:Zdravím. Můj názor je takový, že je potřeba se sjednotit v tom, jak to budeme dělat teď. Teď se tam míchají dva styly a to není dobré. Jak to bude dále, je nejisté. Osobně si myslím, že je možné, aby byly přepsány celé noviny. Já to začal dělat takto, protože mi to přišlo jako dobrý nápad, ale nemám nic proti tomu to změnit. Kdo to rozhodne?

Jinak podle mě to hierarchické uspořádání hesla je použitelné všude, kde ta hierarchie je. K tomuto je vlastně duplicitní kategorie. Jediný rozdíl, který teď vidím je v tom, že s hierarchického hesla můžu složit dílo pro export (aktuálně PDF) a z kategorie ne. Ovšem toto by také šlo udělat.

Co bych chtěl, je zařadit všechny již napsané články do Národní listy.

Co se týče Josefa Mejtského, tak mám doma knihu Příspěvky k dějinám šlechty v Čechách : S připojením rodopisu rytířů Nebeských z Vojkovic, což je pěkná kniha ☺. Podle matriky zemřel ve vězení. Myslím, že se toho dá najít více. Skim (diskuse) 10. 3. 2016, 09:39 (UTC)

Já jsem pro, aby to mělo plochou strukturu a názvy typu Nechtěl předložiti domovský list, tj. i bez názvu rubriky. Vím, že tady v minulosti byl pokus, tuším Jana Kameníčka, o zpracování velké části jednoho nebo několika málo čísel novin, ale podle mě se neosvědčil – soudě podle toho, že v tom za tři roky nikdo nepokračoval, naopak tady máme velké množství (stovky) článků nejen z Národních listů, ale i Světozoru, Zlaté Prahy, Ženských listů, Rozhledů literárních, Památek archeologických a kdoví na co všechno jsem zapomněl nebo jsem nezaregistroval, a žádný z nich není řešen jako časopis/ročník/číslo/název. Některé fejetony, soudničky, kritiky nebo i beletrie a poezie mohou být převzaty odjinud než z prvního vydání v novinách – z později vydaných sbírek, výborů nebo sebraných spisů. I Skim ted „vyzobává“ (není myšleno negativně) jednotlivé články z různých čísel. Navíc to přináší problém s články vycházejícími na pokračování, což bylo v literárních i odborných časopisech tehdejší doby poměrně časté. Myslím si, že není reálné v tom množství volných děl, které se v češtině nabízejí a každým rokem přibývají, zpracovávat kompletní čísla celých ročníků – pokud by to nebylo stylem, že někdo napne síly a několik celých čísel zpracuje právě proto, aby dokázal, že to reálné je, ale pak bude zase následovat dlouhý útlum. --Milda (diskuse) 10. 3. 2016, 10:45 (UTC) — Doplnění: to nevylučuje, aby existoval seznam článků uspořádaý po číslech, i když každý ručně udržovaný seznam znamená práci navíc, a dokud není kompletní, je u něho jen otázkou času, kdy se neuhlídá aktualizace a začne se rozcházet se skutečností. --Milda (diskuse) 10. 3. 2016, 11:00 (UTC)

Zaznělo "Predpokladam, ze nebudeme kopirovat cela vydani novin, ale jen vyzobavat zajimave clanky". Myslím, že musíme naopak do budoucna předpokládat vkládání celých novin. Už proto, že Wikizdroje nemají žádné omezení, co se týká obsahů děl, proto je lze tedy vkládat bez omezení. Jestliže lze něco vkládat bez omezení, nelze to omezovat nějakými dílčími ustanoveními. --Martin Kotačka (diskuse) 10. 3. 2016, 11:14 (UTC)

@Martin Kotačka:Já s tímto souhlasím. Jak jsem podotknul nahoře je dobré udělat nějaké rozhodnutí teď. Vzhledem k tomu, že aktuální realita je taková jak píše Milda, klidně bych to zjednodušil pouze na název článku a kategorii. A na nějaké lepší zařazení to můžeme předělat tehdy, až bude dostatek článků. Ostatně tento princip, řešení podle aktuálního stavu, se používá v těchto projektech často. Skim (diskuse) 10. 3. 2016, 11:20 (UTC)
Předělat se to v budoucnu jistě může, jen je otázka, kolik to potom bude stát práce a zda bude někdo ochotný to předělat. --Martin Kotačka (diskuse) 10. 3. 2016, 11:56 (UTC)
Já tomu rozumím. Ono problém může být brzy už jenom s názvy článků — 81 ročníků * 365 vydání (nezapočtené odpolední) * 20 článků v čísle = 591300 titulů (jenom Národní Listy). Je skoro 100% jisté, že tam bude spousta duplicit, které se pak budou muset řešit. Taky je docela příjemné mít klikací navigaci jako „< Národní listy‎ | 1867‎ | 146” v Národní_listy/1867/146/Slováci. Je to na zvážení. Pokud to půjde tímto tempem, tak to bude přepsané v roce 2150 (ironie), takže na rozhodnutí je času dost. A pokud bych to já řešil, snažil bych se to vyřešit strojově. Skim (diskuse) 10. 3. 2016, 17:40 (UTC)
Omlouvám se za dvouměsíční výpadek kvůli pracovním a jiným povinnostem. Děkuji všem za příspěvky. Stále jsem názoru, že články v tisku budeme do budoucna spíš vyzobávat než hromadně kopírovat, hlavně kvůli množství - protože v roce 2150 možná budeme hotovi s Národními listy (ironie), ale mezitím se uvolní Rudé právo, MF Dnes, Lidové noviny a spousta dalších titulů. Ostatně to už zaznělo od Mildy a některých dalších, a takto je prozatím vložena většina článků. Takže doporučuji přesun. Ale celkově to není velké téma. Ještě udělám pár úprav jinde a zase mizím. Mějte se! --Sapfan (diskuse) 14. 5. 2016, 22:36 (UTC)
Netušíme, jak bude vypadat svět v roce 2150 a hlavně jaké možnosti budeme mít. Je dost dobře možné že budeme nějak automaticky kopírovat OCR texty z Krameria, resp. že vůbec nebudeme muset mnohá díla vkládat ručně, článek po článku, jako to děláme dnes. Je dost dobře možné, že dnešní periodika budou již zdigitalizovaná někám jiným, který je bude přirozeně strukturovat, pakliže je bude chtít digitalizovat v celku. Já se prostě neumím ztotožnit s myšlenkou, která zazněla výše a na kterou jsem původně reagoval. Že se dělá něco dnes, přičemž existují možnosti to dělat jinak (širším způsobem) neznamená, že se to širším způsobem nebude v budoucnu dělat, resp. že se to nebude dělat jinak. Krom toho noviny nejsou pouze zpravodajství a články. Jsou to také různá oznámení, inzeráty apod. Umíme si představit, že zde bude stránka s nadpisem "Mladý mlynář hledá dívku" nebo např. "Prodám levně otoman"? --Martin Kotačka (diskuse) 15. 5. 2016, 05:21 (UTC)