Diskuse:Formulovat a konstituovat československé státní zájmy v oblasti vojenství

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jedná se o dokument, který podle některých názorů přímo způsobil invazi do Československa v roce 1968Svobodat (diskuse) 21. 8. 2015, 14:57 (UTC)

Tady je zdroj, kde se to dá najít: [1], str. 199 a násl.
Než to začneme upravovat, je třeba vyjasnit otázku, jakou to má licenci. Memorandum vědeckých pracovníků nebude úřední dílo. Je možné to považovat aspoň za politický projev (PD-manifesto)? Obávám se, že asi ne (nehledě na problematickou povahu PD-manifesto u nás). Názory...? --Okino (diskuse) 21. 8. 2015, 15:41 (UTC)
Ano, taky mám sken na http://www.svobodat.com/cesky/blog/narodnizajem Mám za to, že je to současně úřední dílo (je zřejmé, že autoři byli státní zaměstnanci) i PD-manifesto a že by byla škoda to na Wikizdrojích nepublikovat. Pokud by si někdo myslel, že Wikizdroje nejsou dost dobré na publikování tohoto digitalizátu, zveřejním to jinde. Svobodat (diskuse) 21. 8. 2015, 16:32 (UTC)
Bohužel definice úředního díla u nás je něco jiného, za co úřední dílo považuje laik. "Úřední dílo je právní předpis, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany." --Okino (diskuse) 21. 8. 2015, 16:59 (UTC)

BTW: Jak jste tak rychle našel ten text v té publikaci? Než jsem to napůl ručně OCR-koval, tak jsem googlil a jako text jsem to nenašel. Teď vidím, že jsem OCR/opisoval zbytečně :-( Svobodat (diskuse) 21. 8. 2015, 20:11 (UTC)

No, prostě mi to našel Google... Ale nic si z toho nedělejte, to už se mi taky stalo... --Okino (diskuse) 21. 8. 2015, 20:15 (UTC)

Pokud ještě trvá spolupráce WM CZ s právní kanceláří, můžeme to nechat posoudit od právníků. Podle Special:Whatlinkshere/Šablona:Citát jsem se díval, jaké jiné „sporné“ dokumenty zde máme s vyjádřením právní kanceláře, ale žádný z nich se mi nejeví tak podobný tomuto memorandu, abychom mohli říct, že se dá některé zdůvodnění použít i zde.

Dále by bylo vhodné tento dokument přejmenovat podle skutečného názvu, tj. Formulovat a konstituovat československé státní zájmy v oblasti vojenství nebo Memorandum: Formulovat a konstituovat československé státní zájmy v oblasti vojenství. Pokud k tomu nejsou vážné důvody (např. technická omezení), měli bychom upřednostňovat skutečné názvy a ve zvláštních případech řešit dostupnost pod všeobecně známým, ale neoficiálním názvem pomocí přesměrování (např. AntichartaZa nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru). --Milda (diskuse) 22. 8. 2015, 07:09 (UTC)