Blahopřání st. presidenta dr. Háchy Vůdci a říšskému kancléři

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Blahopřání st. presidenta dr. Háchy Vůdci a říšskému kancléři
Autor: Emil Hácha
Zdroj: Národní politika, roč. 58, č. 176. str. 1
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 26. 06. 1940
Licence: PD old 70

Praha, (ČTK.)

Státní president dr. Hácha zaslal Vůdci a říšskému kancléři tento telegram:

V necelých 6 týdnech byla dobyta slavnými německými vojsky celá západní Evropa. Světové dějiny neznají příkladu tak ohromného vítězství. Český národ, který si první uvědomil Vaši velikost a počátek nové doby Evropy pod vedením Německé Říše, oceňuje stále více skutečnost, že se dal do ochrany největšího státníka a vojevůdce naši doby. Bude to projevovati i nadále veškerým svým myšlením i činy.

Prosíme Vaši Excelenci, abyste přijal ve chvíli dnešního triumfu oddané blahopřání mého lidu, s ujištěním, že chová hluboký obdiv k jedinečným slavným činům německých vojsk.

Používám této zvlášť významné příležitosti k tomu, abych Vás znovu ujistil opravdovou věrností svou i své vlády.

Dr. Emil Hácha.

Nacistické okupace českých zemí v letech 1939–45 si vyžádala přes tři sta tisíc obětí. Pocity bezmoci vůči bezprecedentnímu násilí i tvrdá cenzura našly pochopitelně svůj obraz také v publikovaných textech a projevech. Řada novinářů, politiků a jiných veřejných představitelů té doby — z donucení, strachu, naivity, snahy o volbu menšího zla či z kariérismu — zveřejňovala texty a pronášela projevy, v nichž v souladu či v rozporu se svými názory omlouvala či dokonce vychvalovala válečné zločiny a jejich pachatele a prezentovala jimi nastolený režim jako záruku pro nerušený rozvoj českého národa. Články s opačným vyzněním vycházet nesměly. A ani opatrnost či podlézavost někdy neuchránily pisatele od perzekuce.

Jediným smyslem zveřejnění tohoto a dalších podobných textů ve Wikizdrojích je, přiblížit současnému čtenáři, jaké argumenty používala nacistická propaganda vůči poraženému národu a jak se s nimi vyrovnávali oficiální tvůrci veřejného mínění. Wikizdroje obsahují desítky tisíc uměleckých, politických, náboženských, publicistických a jiných textů a uveřejnění žádného z nich — včetně tohoto — neznamená jakoukoli podporu názorů v něm uvedených. Rovněž upozorňujeme, že někteří autoři byli za svou slovní podporu nacistům po válce potrestáni podle Benešových dekretů a že podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka je v současnosti trestným činem.