Antologie z oper/Rektor a generál

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Rektor a generál
Autor: Alois Tvrdek
Zdroj: Antologie z oper, díl 1., str. 184-185
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 1922
Licence: PD old 70
Související články ve Wikipedii:
Rektor a generál

František Zdeněk Skuherský: Rektor a generál[editovat]

Komická opera o 3 jednáních. Text napsal H. H. Upravil E. Z.

Osoby[editovat]

Šebestián z Weitmile, nejvyšší hejtman krále Ferdinanda I.…bar. Mistr Řehoř Chociňský z Chotěnic, rektor university pražské …b. Blaženka, jeho neť…s. Lidka, její služka…s. Vítek, kandidát teologie…t. Kocourek, pedel…bar. Skála, desátník…t. — Děj se koná v Praze r. 1547.

Obsah[editovat]

Jednání I. — Mladý theolog Vítek pověřený rektorem university Chociňským vyučováním zpěvu spanilé neteře rektorovy Blaženky, zapomněl budoucího povolání svého a dává dívce při hodině zpěvu najevo svou lásku. Ačkoli Blaženka jeho city opětuje, vyslovuje se o náklonnosti theologově nepříznivě, což popudlivého mladíka přiměje k rychlému odchodu. Po chvíli zvěstuje služka Lidka, kterou má rád pedel Kocourek, že spatřila vzrušeného Vítka spěchati za brány městské. Ulekaná Blaženka spěchá ke strýci vyznat se ze své náklonnosti a poprosit, aby rozhněvaného Vítka usmířil.

Proměna. Vítek se svým žalem se uchýlil do zahradního hostince pod Bruskou, kdež se scházívá veselá společnost studentů. Tam přichází také nejvyšší hejtman Šeb. z Weitmile, zahalený v plášť, aby některé studenty získal pro službu vojenskou. Spatřiv zadumaného Vítka, přistupuje k němu a nabízí mu vyučování svých synův a slušný závdavek. Vítek peníze přijímá, načež jest prohlášen vojákem a odváděn přes odpor studentů, zastávajících se svého druha.

Jednání II. K rektorovi spěchá Blaženka s prosbou, aby přiměl Vítka k návratu. Její žal zvětšuje ještě Lidka a Kocourek, kteří spatřili, jak vojáci jej odvádějí s jinými nováčky. Rektor jest rozhořčen jednáním generálovým a slibuje deputaci studentů, že rázně zakročí.

Proměna. Na cvičišti u Vyšehradu koná se vojenská slavnost. Při odpočinku desátník Skála zpívá vojenskou píseň, již sám složil, a Vítek projevuje své umění kazatelské po přání generálově, nabádaje vojsko k řádnému životu. Vyruší jej deputace studentů přicházející s rektorem žádat o propuštění Vítka, neprávem odvedeného. Když generál odpírá, rektor vyzve pedela, aby jej na rozkaz z řady vyvedl. Blaženka se smiřuje s Vítkem, a studenti plesají, že jejich práva byla rektorem obhájena.

Jednání III. Koná se slavnostní hostina na počest zasnoubení Vítka s Blaženkou v komnatě rektorově. Do jeho studovny přivedla si svého miláčka Skálu Lidka a častuje jej. Z nejlepšího hodování jsou vyrušeni příchodem Kocourkovým, před nímž se skrývají.

Proměna. Studenti zpívají snoubencům zastaveníčko a přítomní jim blahopřejí. Svatební veselí ruší náhle důstojník s vojáky ohlašujíc, že se v domě rektorově skrývá vojenský sběh. Mezitím co vojáci i studenti po něm pátrají, přichází též generál blahopřát novomanželům. Z domnělého sběha vyklube se — Skála, jenž nedovolený odchod od vojska omlouvá tím, že se snažil získati Lidku za markytánku, aby pomstil čest vojenskou uraženou rektorem, který dal vyvésti Vítka z řady. Tím věc jest vysvětlena, a vše šťastně skončí.